Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

Дослідження голодомору

Національна академія наук України, Інститут історії України видали книжку Станіслава Володимировича Кульчицького "Голод 1932-1933 рр. в Україні як геноцид".
С.Кульчицький подає доволі широку інформацію політичних перипетій стосовно визнання Голодомору, як геноциду українського народу. Майже вперше він наголошує на тому, що метою Голодомору було винищення українських громадян різного етнічного походження. Подаючи дискусії з різних конференцій (як на Заході, так само і в Росії), С.Кульчицький спокійно і науково розглядає різні підходи вчених. Доволі щиро (а це неабияк важко зробити, тим більш в наш час), вчений розповідає про власну роль у висвітленні трагедії. Йому довелося писати про Голодомор в комуністичні часи. С.Кульчицький чесно вказує на вади власних праць, розповідає про дискусії з Д.Мейсоном, подає власні роздуми і висновки. Неможливо погодитися в цілому, з тезами автора, що є природно. Але знов таки підкреслюємо - на наш погляд, вперше, голос покоління (точніше - голос колишніх радянських істориків) до якого відноситься С.Кульчицький став мужнім і відвертим. 
Крім того, в контексті нашої проблеми мусимо сказати про повну відсутність у тексті вченого різноманітних натяків, або й відверто антиєврейських, чи антисемітських пасажів, на що до цього часу страждає українська історіографія Голодомору. 
Трошки дивним є саме видання книжки, де одну частину надруковано українською мовою, а другу частину того ж самого тексту подано російською. Однак можливо то зроблено для російських вчених - і такій вповні толерантний підхід, до того ж вповні раціональний - мусимо вітати!
Терор голодом, що його вчинив режим СРСР, явно організований терор, явно націлений на Україну в першу чергу, мусить бути засудженим. Засудженим саме українським суспільством, яке нажаль до цього часу не спромоглося створити на державному рівні Музей Голодомору, або широкі дослідження і опитування свідків. 
Дякуємо автору за книгу. Сподіваємося на її поширення завдяки державній і приватній підтримці. Наклад в 200 екземплярів, явно є насмішкою…

Останні Новини

  • Банальність зла: від Аушвіцу до Маріуполя

    На каналі «10 запитань історику» з’явилось інтерв’ю щодо історії табору смерті Аушвіц, який став беззаперечним символом злочинів нацистів у Другій світовій війні. Це історія того, як одні люди (зокрема освічені та, здавалося би, психічно здорові) вбивали інших людей в масштабах і системності, невідомих раніше. «Банальність зла» полягала в тому, що чеснота відданості перетворила бюрократів на заповзятих виконавців геноциду.

    [Докладніше]
  • «Загрози тоталітаризму сьогодні». Публічна лекція

    2 квітня 2024 року відбулася публічна лекція історика Анатолія Подольського, керівника УЦВІГ, у Київському кооперативному інституті бізнеса і права. Тема лекції: «Загрози тоталітаризму сьогодні. Порівняння злочинів нацизму і сучасної російської ідеології у війні проти України».

    [Докладніше]
  • Рекомендації щодо підготовки конкурсних учнівських робіт

    Колеги та колежанки та учасники XXIV Всеукраїнського конкурсу учнівських робіт «Історія і уроки Голокосту» ім. І. Б. Медвинського! Команда УЦВІГ підготувала рекомендації та корисні поради, щодо підготовки конкурсних робіт, в одному дописі для зручності.

    [Докладніше]
  • Ковель: життя та загибель єврейської громади

    Ковель: життя та загибель єврейської громади / Петро Долганов. — Київ : Український центр вивчення історії Голокосту, 2023. — 101 с.

    [Докладніше]
  • Бюлетень "Уроки Голокосту" № 1 (77), січень–березень, 2024 р

    Шановні колеги! Вийшло друком чергове число інформаційно-педагогічного бюлетеню Українського центру вивчення історії Голокосту "Уроки Голокосту", № 1 (77), січень–березень, 2024 р.

    [Докладніше]
Дивитися всі

Top