Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр

Семінар для вчителів історії у Кривому Розі

insidethegates6-7 вересня 2020 року в Криворізькому музеї культури єврейського народу та історії Голокосту «Музей Михайла Мармера» відбувся навчально-методичний семінар «Українське суспільство і пам'ять про Голокост» для вчителів історії. Захід був організований в результаті плідної співпраці Українського центру вивчення історії Голокосту (УЦВІГ, Київ), Музею Михайла Мармера та ГО «КЕТЕР» (Кривий Ріг), та за підтримки Департаменту освіти і науки виконкому Кріворізької міської ради.

Програма заходу передбачала зустріч шкільних вчителів з вченими – дослідниками історії Голокосту, фахівцями, які вивчають відомі та розробляють нові методики викладання

Карантинні події надовго вибили всіх зі звичного ритму життя. І, напевно, після медиків, освітяни стоять в черзі постраждалих наступними, бо усі експерементально-вимушені заходи дуже ускладнили навчальний процес. Проте, час рухається далі, і ми поволі адаптуємося в нових умовах, які продовжують бути непростими, такими, що порушують професійні комунікації, трансформуючи їх в онлайн-поле: zoom-конференції, селекторні наради, тощо. Але живе спілкування замінити не можна. І, як тільки з'явилася можливість потрапити в більш толерантну карантинну хвилю, було прийнято рішення про проведення семінару для педагогів у Кривому Розі.

трагічних подій Другої світової війни.

Першою опцією, яка включила учасників в роботу семінару, стала доповідь «Особливості Голокосту на українських теренах» Анатолія Подольського, кандидата історичних наук, директора УЦВІГа (Київ). У виступі йшлося про регіональні особливості реалізації антиєврейської політики окупаційним нацистським режимом в Україні. В ході лекції виникали дискусії про проблеми сучасної історичної термінології, контрверсійності розуміння явища колаборації, підходи до меморіалізації пам'яті про Голокост.

Велику зацікавленість в учасників викликали інтерактивна лекція «Історична пам'ять про геноциди в Україні» Андрія Тарасова, кандидата історичних наук, доцента кафедри історії України та правознавства КДПУ (Кривий Ріг), і доповідь «Місця масових розстрілів євреїв на Криворіжжі та пам'ять про них» Романа Шляхтича , кандидата історичних наук, доцента кафедри історії України та правознавства (Кривий Ріг).

Багато позитивних вражень залишила презентація практичного онлайн-ресурсу «Бабин Яр: пам'ять на тлі історії. Путівник для вчителя» Віталія Боброва, координатора освітніх програм УЦВІГ (Київ), котрий розробив, видав та діджіталізував безпосередньо на допомогу вчителям історії Український центр вивчення історії Голокосту. Слід зазначити, що цікавість до такого джерела цілком логічна, бо на сьогодні інформаційного та методичного видавничого продукту, спрямованого на вивчення історії Голокосту, в Україні достатньо, але він розрізнений, несистемний, і, часто, важкодоступний для школи. Тому поданий путівник, при створенні якого були враховані всі наведені вище аспекти, став надзвичайно своєчасним й практичним подарунком для українських освітян.

Оскільки семінар відбувався у Кривому Розі, логічною стала й лекція «Єврейська історія Криворіжжя» Світлани Піддубної, директорки Музею Михайла Мармера (Кривий Ріг), де вона окреслила напрями вивчення регіональної єврейської історії від початку процесу заселення краю євреями та їх культурно-економічної інтеграції на українських теренах до трагедії Шоа.

Доречним було практичне дослідження «Історія Голокосту в сучасному педагогічному дискурсі» Любові Висоцької, кандидата педагогічних наук, викладача ККНАУ (Кривий Ріг), що розкрило справжню картину уявлень сучасних підлітків про історію Другої світової війни та Голокост. Для слухачів демонстрація, далеко не оптимістичних, соціологічних даних була цілком зрозумілою, тому серед них виникла дискусія про те, як змінити ситуацію з небажанням молоді займатися учбовою діяльністю, цікавитися історією, в цілому, та історією Голокосту.

Учасників семінару дуже вразила презентація «Міжнародний Дім зустрічей молоді в Освенцімі: його значення для збереження пам'яті про Шоа в Польщі та Німеччині» Маріанни Шпак, наукового співробітника Музею Михайла Мармера (Кривий Ріг), в якому вона розповіла про свою діяльність в Міжнародному домі зустрічей молоді в м. Освенцім (MDSM), як волонтера організації Акція спокути заради миру (Aktion Sühnezeichen Friedensdienste – ASF (Action Reconciliation Service for Peace – ARSP). Вона познайомила слухачів із методами і формами навчання, які відбуваються в MDSM, та специфікою роботи едукаторів організації з інтернаціональними групами, що приїжджають в Освенцим вивчати історію Другої світової війни та Голокосту. Також виступаюча розповіла про функції волонтерської організації ASF та її зв’язки з Україною, які вирішують завдання у міжнародному діалозі спільного минулого.

І, звичайно, семінар став відкритим майданчиком для криворізьких вчителів історії, де можна було поділитися напрацьованим досвідом власних методичних форм і педагогічних прийомів в контексті збереження пам'яті про трагічну історію України, про вшанування жертв Голокосту, Голодомору, та формування історичних знань про сьогоднішню війну. Велика подяка за те, що поділилися цікавими ідеями з колегами Людмилі Хорьковій, вчителю історії, директоркі ЗОШ І-III ст. № 114; Катерині Андрєєвій, вчителю історії ЗОШ І-III ст. № 22; Жанні Бабенко, вчителю історії ЗОШ І- III ст. № 111; Денису Войтовичу, вчителю історії ЗОШ І-III ст. № 120; Оксані Сиротюк, вчителю історії ЗОШ І-III ст. № 2.

По завершенню роботи семінару учасники отримали сертифікати і подарунок:книги, видані УЦВІГом та Музеєм Михайла Мармера.

Світлана Піддубна,

директорка Музею.

Фото: Музей Михайла Мармера. Маріанна Шпак

Останні Новини

 • «Фурії Гітлера. Німецькі жінки у нацистських полях смерті»

  В Українському центрі вивчення історії Голокосту виходить нове видання американської дослідниці історії Голокосту  Венді Лауер – «Фурії Гітлера. Німецькі жінки у нацистських полях смерті». 
  Цю книгу присвячено дослідженню долі німецьких жінок в період існування Третього Райху та їхній участі в нацистському геноциді. На прикладі біографій тринадцяти жінок авторка досліджує, яким чином їхні професійні або родинні зв’язки впливали на їхні споглядання та навіть участь у вчиненні злочинів. Для українського читача книжка буде цікавою ще й тому, що деякий час вісім із цих тринадцяти жінок були тісно пов’язані з окупованою Україною. 
  Над перекладом працювала Вікторія Іваненко, а над науковим редагуванням - Надія Уфімцева.
  Видання здійснено за підтримки програми книжкових перекладів Відділу преси, освіти і культури Посольства США в Україні.

  [Докладніше]
 • Новий проект зі вшанування пам'яті до 80-ої річниці трагедії Бабиного Яру "Один камінь, одне життя - 80 каменів спотикання для Києва"

  Український центр вивчення історії Голокосту запрошує київських вчителів та школярів, заклади неформальної освіти, громадські організації, що працюють з підлітками, освітні центри до участі в проекті зі вшанування пам'яті до 80-ої річниці трагедії Бабиного Яру "Один камінь, одне життя - 80 каменів спотикання для Києва".

  [Докладніше]
 • Вебінар "Робота пам'яті. Робота з пам'ятниками"

  25 вересня 2020 року відбувся вебінар "Робота пам'яті. Робота з пам'ятниками" для київських вчителів, присвячений 79 роковинам трагедії в Бабиному Яру.
  Вебінар був організований Українським центром вивчення історії Голокосту за підтримки  Інституту Післядипломної Освіти Київського Університету імені Б.Грінченка. 
  Важливі посили до учасників зробили завкафедрою історичних та суспільних дисциплін проф. Левітас Ф.Л. та директор УЦВІГ д-р Подольський А.Ю.
  Ведуча вебінару, Лімонова О. (координаторка напряму "формальна освіта") залучила учасників до дискусії щодо меморіалізації простору Бабиного Яру, а також поділилася методиками роботи з учнями щодо вшанування пам'яті жертв Бабиного Яру.

  [Докладніше]
 • Оголошуємо додатковий набір учасників на другий семінар-школу «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього. Навчання про історію Голокосту і права людини»

  Семінар-школа є спільним заходом Інституту ім. Ольги Ленгель (The Olga Lengyel Institute, New York) та Українського центру вивчення історії Голокосту за співфінансування Нідерландського єврейського гуманітарного фонду (Гаага). Метою семінару-школи є покращити рівень навчання про історію Голокосту та права людини в Україні.

  Майбутні учасники школи мають продемонструвати певний досвід викладання про Голокост, а також мотивацію продовжувати навчати про Голокост і права людини після участі у школі.

  Участь в усіх заходах програми є обов’язковою! Семінар-школа буде проходити онлайн.

  Кінцевий термін реєстрації 16 жовтня 2020 року.

  Очікуйте на підтвердження участі до 20 жовтня 2020 року.

  [Докладніше]
 • Освітня конференція у Запоріжжі

  10 вересня 2020 року в межах Тижня освіти дорослих КЗ «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» ЗОР спільно з освітнім середовищем InschoollHub провів Zoom-конференцію «Освіта протягом життя як умова формування конкурентноспроможної особистості».  Науковці, представники громадських організацій, профспілок, освітніх платформ, інститутів, управлінці та педагогічні працівники окреслили та охарактеризували коло можливостей і ресурсів для неформальної / інформальної освіти педагогів.
  Ресурси і можливості Українського центру вивчення історії Голокосту були представлені Ольгою Лімоновою, координаторкою напряму "Формальна освіта". 
  Конференція об’єднала понад 70 освітян (керівників закладів освіти, викладачів та вчителів суспільствознавчих дисциплін) з різних куточків України

  [Докладніше]
Дивитися всі
Top