Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії

Титаренко, Дмитро. Культурні процеси в Україні у роки нацистської окупації (зона військової адміністрації). – Львів-Донецьк, 2014. – 442 с.

insidethegatesУ монографії на широкій документальній базі з вітчизняних та зарубіжних архівів охарактеризовано сутність та особливості культурних процесів в період нацистської окупації на території тих областей України, що входили до зони військової адміністрації. Визначено специфіку реалізації культурної політики, вплив на неї різних політичних акторів, розглянуто основні інституційні та позаінстуційні прояви культурного життя місцевого населення. За радянських часів публічна культура пам’яті та історіографія були сфокусовані на злочинах нацистів, підпільній та партизанській боротьбі, економічній експлуатації окупованих теренів. Така ситуація зумовлювала однобічність аналізу складних тогочасних процесів. Периферійними проблемами та табуйованими темами були стратегії виживання людей або знищення культурних цінностей ще напередодні окупації, тощо. Лише з 90-х рр. ХХ ст. у зв’язку з деідеологізацією історичної науки у дослідників з’явилася можливість висунути нові концептуальні положення, пов’язані передусім із формуванням антропоцентричного підходу, що поставив на порядок денний життя, побут, емоції пересічної людини, а також із намаганням пояснити вчинки всіх політичних акторів, що діяли на арені окупованої України. 

Як зазначає автор, параметри культурного життя (з огляду як на його довоєнний стан, так і на колонізаторську сутність окупаційного режиму) не відповідали духовним запитам місцевого населення. Втім, культурні процеси на окупованій території можна вважати певним соціокультурним феноменом. Якою мірою прояви культурного життя під час окупації були обумовлені активною громадянською позицією місцевої інтелігенції, а якою прагненням військових відволікти населення від проблем жорстокої повсякденності? В яких формах відбувалася адаптація пересічної людини до принципово нових та надзвичайно складних умов життя? Якою мірою діяльність культурних установ відповідала інтересам місцевого населення, а якою – створювала сприятливі умови для відпочинку військовослужбовців Вермахту? Чим були зумовлені спроби відкриття ряду навчальних закладів? Чи вдалося членам ОУН шляхом своєї культурно-просвітньої діяльності створити базу для сприйняття ідеологем націоналізму? Такі питання обговорюються у книзі. Водночас автор наголошує, що сьогодні «питання культурного життя населення України мають і чимале суспільно-політичне значення, оскільки вони пов’язані також з поведінковими моделями людини за доби тоталітаризму, чинниками лояльності до влади, межами конформності, можливостями духовного опору та морально-ціннісними пріоритетами». 

Останні Новини

 • (Не)Дитячі історії: проєкт триває

  26 березня відбулося одразу дві важливі події проєкту «(Не)Дитячі історії».
  Учениці Чернівецької ЗОШ I-III ст.№5 разом зі своїми вчительками історії розпочали проведення занять та онлайн екскурсій мультимедійною виставкою «(Не)Дитячі історії». Хоч наразі карантин завадив прийняти виставку вживу, ми щиро сподіваємося, що за деякий час чернівецькі учні й учениці все ж зможуть відвідувати її та бачитися в офлайні. А поки що щиро бажаємо успіху гідам та їхнім вчителькам в апробації дистанційної та змішаної роботи з матеріалами виставки.

  [Докладніше]
 • Вебінар в рамках проекту виставки «(Не) дитячі історії»

  26 березня 2021 року відбувся вебінар для працівників закладів освіти щодо проекту-виставки «(Не)дитячі історії», реалізованого УЦВІГ у співпраці з транснаціональним проектом "Вчимося пам’ятати" єврейської громади Дюссельдорфа.

  [Докладніше]
 • Перший етап проекту «Один камінь, одне життя – 80 каменів спотикання для Києва»

  Спільний проект УЦВІГ, Посольства Німеччини в Україні та Київської міської державної адміністрації продовжує свою роботу. Учасники проекту, вчителі і учні київських шкіл, разом з фаховими істориками відібрали біографії, що будуть реалізовані у першому етапі проекту. Саме зараз справа за вибором та узгодженням місць для майбутніх каменів з КМДА та підготовкою до їх встановлення у вересні 2021 року, напередодні 80-х роковин трагедії Бабиного Яру.

  [Докладніше]
 • Розповідь про монографію «Фурії Гітлера» на Громадському Радіо

  Видання УЦВІГ привертають увагу та зацікавленість з боку фахівців, журналістів, інтелектуалів.Пропонуємо Вашій увазі інтерв'ю з перекладачкою книги Венді Лауер "Фурії Гітлера";Вікторією Іваненко на Громадському радіо.

  [Докладніше]
 • Презентація спогадів «Війна Клари» у Жовкві

  12 березня у приміщенні гетьманської зали Жовківського замку відбулася презентація українського перекладу "Війна Клари", котрий вийшов друком в серії «Бібліотека спогадів про Голокост». Ще нещодавно дану книгу презентували у Києві, а сьогодні символічно цю подію отримали змогу побачити мешканці міста, місцеві історики, вчителі та усі бажаючі.

  [Докладніше]
Дивитися всі

Top