Головна сторінка

Головна Увічнення пам'яті Геноцид ромів

Проект «Бабин Яр: пам’ять на тлі історії» Семінари – презентації Путівника для вчителя у м. Києві

Український центр вивчення історії Голокосту за підтримки Українського інституту національної пам’яті та Громадського комітету для вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру продовжує роботу над проектом «Бабин Яр: пам'ять на тлі історії». 
Нагадаємо, що на початку 2018 року вийшов друком путівник для вчителя «Бабин Яр: пам'ять на тлі історії» - збірник навчально-методичних розробок шкільних занять, створений освітянами для освітян на основі віртуальної виставки «Бабин Яр: пам'ять на тлі історії» та документального фільму «Бабин Яр у пошуках пам’яті». 
З метою ознайомлення і залучення до співпраці, навесні 2018 року було проведено кілька поглиблених одноденних презентацій путівника для вчителів історії та заступників директорів з виховної роботи шкіл Шевченківського району міста Києва. 
З початком осені робота з популяризації видання вийшла на новий рівень. 17 вересня та 30 вересня 2018 року в приміщенні Музею історії міста Києва відбулися семінар-презентація для методистів з історії РНМЦ Управлінь освіти районних в місті Києві державних адміністрацій, голів районних метод-об’єднань вчителів історії і методистів з виховної роботи, а також «відкритий» семінар для вчителів історії з усієї країни. 
Формат першого заходу мав свої особливості. Адже метою було представлення проекту і обговорення з методистами шляхів проведення презентаційних семінарів для вчителів міста, щоб ті користувалися матеріалами проекту та ставали в майбутньому співавторами. Основну увагу приділили знайомству з методичними можливостями використання матеріалів в освітньому процесі. Підсумком групової роботи стало представлення планів презентацій проекту для вчителів як кінцевих «споживачів» даних матеріалів. Усі без винятку методисти зацікавились подальшою співпрацею, а також обіцяли заохочувати вчителів своїх районів до співавторства в майбутньому інтерактивному онлайн-ресурсі. 
30 вересня семінар відвідали колеги з Кременчука, Лисичанська, Ніжина, Умані, Чернігова; з Херсонщини, Черкащини та Київщини і, звісно, міста Києва. Цей семінар розпочався дискусією «Бабин Яр: актуальність пам’яті та особливості меморіального простору», яку провів провідний співробітник Музею історії Києва та автор віртуальної виставки «Бабин Яр: пам’ять на тлі історії» Віталій Нахманович. Учасникам семінару було запропоновано ознайомитися з кількома твердженнями стосовно Бабиного Яру як місця пам’яті і визначити свою позицію щодо цих тверджень. В процесі обговорення виявилось, що сприйняття Бабиного Яру як місця пам’яті дуже різне, так само як і уявлення про історію цього місця та пам’ять про нього, про те, яким чином меморіалізувати простір і чи потрібні додаткові зусилля щодо створення місця пам’яті Бабин Яр. 
Особливу зацікавленість в учасників викликали розробки для вчителів з розділу Путівника «Пам’ять і людина» стосовно Праведників світу, а також вправи для учнів середнього шкільного віку і заняття на тему «Діти Бабиного Яру». Гострі суперечки викликала розробка «Над Бабиним Яром пам’ятника нема…». Під час обговорення в групах учасники семінару запропонували додати до Путівника матеріали та розробки, пов’язані з біографіями окремих людей, яким вдалось вижити під час масових розстрілів та усно історичні інтерв’ю свідків Голокосту, або їх родичів. 
Під час підведення підсумків учасники також коментували найвдаліші, на їхню думку, теми, матеріали, методи, а також висловили бажання продовжити співпрацю і долучитися до створення інтерактивної версії Путівника.

Ольга Лімонова, учасниця проекту,
співавторка матеріалів Путівника,
м. Київ
Наталія Голод, учасниця проекту,
співавторка матеріалів Путівника,
викладачка гімназії НПУ ім. М.П. Драгоманова, м. Київ

Останні Новини

 • ХІХ Всеукраїнський конкурс учнівських робіт «Історія і уроки Голокосту» ім. І.Б. Медвинського

  17-19 травня 2019 року в Києві відбувся ХІХ Всеукраїнський конкурс учнівських робіт «Історія і уроки Голокосту» ім. І.Б. Медвинського!

  Цього року на участь в конкурсі було подано 56 дослідницьких та творчих робіт, з них 34 роботи рецензентами були рекомендовані до участі у фінальній частині. 

  Протягом трьох днів конкурсантки та конкурсанти, їхні наукові керівники, члени журі та організатори слухали виступи учасників, брали участь у різноманітних заняттях, дивились художні та документальні фільми, присвячені трагічним та складним подіям ХХ століття.
  Вітаємо всіх переможців та їхніх наукових керівників!

  [Докладніше]
 • Науковий семінар «Голокост і масове насильство на теренах України в першій половині ХХ століття»

  У Львові 9-11 травня 2019 року відбувся  науково-методичний семінар «Голокост і масове насильство на теренах України в першій половині ХХ століття» для викладачів історії Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської, Рівненської та Волинської областей. Семінар організували Український центр вивчення історії Голокосту разом з Меморіалом Шоа (Париж) та у співпраці з Меморіальним музеєм тоталітарних режимів «Територія терору».

  [Докладніше]
 • Семінар в рамках проекту "Захистимо пам'ять"

  4 – 7 квітня 2019 року в Києві, в рамках проекту "Захистимо пам'ять" відбувся навчально-методичний семінар для вчителів. В семінарі взяли участь вчителі з Вінницької, Волинської, Львівської та Житомирської областей. 
  На семінарі говорили про стереотипи та упередження в історії та сучасності, зокрема на прикладах антисемітських та ромофобських стереотипів, вчились перевіряти інформацію та розпізнавати фейки у медіа і соцмережах, обговорювали можливості проведення публічних заходів у громаді в рамках проекту.

  [Докладніше]
 • Бюлетень "Уроки Голокосту", № 1 (57), 2019 р.

  Шановні колеги! Вийшло друком чергове число інформаційно-педагогічного бюлетеню Українського центру вивчення історії Голокосту "Уроки Голокосту", № 1 (57), січень-березень, 2019 р. 

  [Докладніше]
 • Новий інтерактивний ресурс для освітян

  Ми раді представити новий інтерактивний ресурс – Путівник для вчителя про пам’ять Бабиного Яру та багатогранну історію цього трагічного місця.

  [Докладніше]
Дивитися всі

Top