Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр

Українські книжки для виховання толерантності Продовження проекту в жовтні-грудні, 2009 р

Восени та на початку зими 2009 р., за підтримки програми "Матра" Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів, Музею "Будинок Анни Франк" у Львові, Полтаві та Києві відбулися навчально-методичні семінари в рамках загальноукраїнського проекту "Українські книжки для виховання толерантності", що офіційно розпочався в Україні з квітня цього року. Ці три міста приєдналися до Сум, Херсона та Ужгорода, де вже відбулися подібні семінари. Як відомо, даний проект є партнерським та його виконавцями є п'ять українських громадських організацій (Конгрес національних громад України, Інститут юдаїки, Український центр вивчення історії Голокосту, Єврейський Фонд України, загальна координація проекту - Центр громадянської освіти). До відповідальності нашого Центру входить видання книжок та навчальні семінари для вчителів історії та заступників директорів. Саме для цих цільових груп Центр провів семінари-тренінги у Львові (15-17 жовтня), Полтаві (23-25 жовтня) та Києві (3-5 грудня), залучивши до їх проведення фахівців, як співробітників Центру (Віталій Бобров, Михайло Тяглий), так і наших колег знаних вчителів-методистів та науковців (Олександр Войтенко - освітній директор всього проекту, Ольга Педан-Слепухіна, Анна Ленчовська, Кіра Крейдерман, Олег Охредько). Це були семінари для людей, які безпосередньо працюють у системі освіти і виховання учнівської молоді - вчителів історії та суспільних дисциплін, а також для заступників директорів шкіл з виховної роботи. Метою семінарів стали пропаганда і поширення ідей толерантності в системі освіти та формування навичок толерантної поведінки щодо національних меншин, що зазнають дискримінації, виховання поваги до інших. 
На мій погляд, загалом, головний концепт даного проекту полягає справді у вихованні принаймні порядного ставлення до історії та культури, у формуванні сприйняття іншого не як чужого, а як просто іншого…За великим рахунком у нас не має більшого вибору ніж бути толерантним до національних меншин, сексуальних, будь-яких інших меншин, тому що ми всі та кожний з нас окремо є в певних ситуаціях та обставинах меншиною, чи може стати меншиною в будь-який момент свого життя, світ часто-густо виявляється надто загрозливим не тільки для індивідуумів, але й для цілих груп… Власне, всі книжкові видання проекту "Українські книжки для виховання толерантності" покликані поставити питання поваги до іншого і до себе, сприяти осмисленню минулого, що може допомогти формуванню співчуття, розуміння та емпатії людей до людей в сьогоденні… 17 (?!) серйозних книжок отримав кожний учасник семінарів у Львові, Полтаві та Києві. Абсолютно відверто (і це підкреслювали самі семінаристи у своїх анкетах та у виступах), у переважної більшості учасників не було ніяких шансів отримати таку літературу, якщо б вони не стали учасниками цього проекту. Книжки проекту є можливість розділити на декілька груп. Передовсім, це навчально-методична література, довідники, каталоги, джерельна література, щоденники, а також наукові видання. Серед книжок представлені і документальні джерела - щоденники Анни Франк, Давида Рубіновича та "Щоденник Львівського гетто"; довідники і матеріали тематичних виставок - "Джерела толерантності", "50 запитань про антисемітизм"; посібники - "Виховуємо людину і громадянина", "Історія епохи очима людини", "Я, ти, він, вона…"; філософсько-публіцистичні видання "Поза межами розуміння" та інші. 
В усіх цих містах проекту вчителі та заступники з виховної роботи з радістю отримали літературу, наголошуючи на тому, що такі книжки варто використовувати в навчально-виховному процесі. Проте, під час семінарів були зауваження від колег, що книжки, безумовно, цінні, але чому їх переважна більшість стосується історії євреїв, зокрема історії Голокосту на теренах України?... Був, навіть, більш радикальний відгук: "…проект гарний загалом, але його назва не відповідає змісту, це добрі книжки, але не українські!..." На мою думку, ці вислови наших колег, представників української гуманітарної інтелігенції, свідчать про те, що усвідомлення нашої країни як полікультурного середовища ще попереду. На жаль, ще й досі, зокрема доля українського єврейства в роки нацистської окупації України не сприймається як частина власної історії. Важко не вважати українськими книжками для виховання толерантності книжки, в яких йдеться про священника Олексія Глаголєва чи митрополита Андрея Шептицького, чи щоденник гетто Львова, чи оповіді про Миколу Ярошенка, про Мустафу Джемільова… Щодо літератури про історію Голокосту, то, завдяки численним текстам, досвіду осмислення, рівню вивченості ми маємо можливості (саме в цьому проекті) розглядати історію Голокосту як певний інструментарій та критерії для дослідження та викладання історії інших трагедій та усвідомлення беззаперечності загальнолюдських цінностей..Актуальність такого проекту в Україні вважаю незаперечною. 
 

Анатолій Подольський,
Український центр вивчення історії Голокосту

Останні Новини

 • «Українці-рятівники. марафон історій».

  Національний музей історії України у Другій світовій війні запрошує долучитись до масштабного проекту «УКРАЇНЦІ-РЯТІВНИКИ. МАРАФОН ІСТОРІЙ».

  Його метою є зібрання на одному електронному ресурсі інформації, фото, документів, відео про людей, які в роки Другої світової війни рятували життя євреїв, ромів та інших жертв Голокосту.

  Ці історії розміщені на сайті [http://www.xn--e1agqdganc.com.ua/]  Він постійно поповнюється, доступний українською та англійською мовами. Для більш наочного сприйняття теми підготовлені відеорозповіді за матеріалами проєкту [https://www.warmuseum.kiev.ua/_ua/news/usaver/]

  [Прес-інформація Музею]

  [Докладніше]
 • «Геноцид євреїв Європи: історична перспектива та підходи до вивчення» Освітній курс. Вступна частина

  27-29 травня 2020 р.в онлайн-форматі відбулася вступна частина Освітнього курсу «Геноцид євреїв Європи: історична перспектива та підходи до вивчення», який уже майже десять років поспіль організовує Український центр вивчення історії Голокосту у партнерстві із Освітнім та меморіальним комплексом "Будинок Ванзейської конференції" і за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини та Посольства Німеччини в Україні [Посольство Німеччини в Києві / Deutsche Botschaft Kiew.]

  [Докладніше]
 • Нові видання центру, що присвячені ХХ-му, ювілейному конкурсу «Історія і уроки Голокосту» ім. І.Б. Медвинського

  Український центр вивчення історії Голокосту має величезну приємність представити два нових видання: збірку найкращих учнівських науково-дослідних робіт і альбомом найкращих учнівських творчих робіт з історії Другої світової війни, історії Голокосту на теренах України. У першому видані розміщені повні тексти дослідницьких праць, в іншому вміщено художні, образотворчі роботи й літературні тексти переможців Всеукраїнського конкурсу учнівських робіт «Історія і уроки Голокосту» імені І.Б. Медвинського, які були представлені та успішно захищені на конкурсі протягом останніх десяти років з 2010 по 2019 рік.

  Пам’ятаймо. Історія і уроки Голокосту. Роботи молодих дослідників 2010–2019 рр. – Київ: Український центр вивчення історії Голокосту, 2020. –  612 с.

  [Докладніше]
 • Нові видання центру, що присвячені ХХ-му, ювілейному конкурсу «Історія і уроки Голокосту» ім. І.Б. Медвинського

  Український центр вивчення історії Голокосту має величезну приємність представити два нових видання: збірку найкращих учнівських науково-дослідних робіт і альбомом найкращих учнівських творчих робіт з історії Другої світової війни, історії Голокосту на теренах України. У першому видані розміщені повні тексти дослідницьких праць, в іншому вміщено художні, образотворчі роботи й літературні тексти переможців Всеукраїнського конкурсу учнівських робіт «Історія і уроки Голокосту» імені І.Б. Медвинського, які були представлені та успішно захищені на конкурсі протягом останніх десяти років з 2010 по 2019 рік.

  Пам’ятаймо. Історія і уроки Голокосту. Роботи молодих митців / Український центр вивчення історії Голокосту, Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс. – К., 2020. – 156 с.

  [Докладніше]
 • ХХ ювілейний Всеукраїнський конкурс учнівських робіт «Історія і уроки Голокосту» ім. І.Б. Медвинського Переможці Конкурсу

  15-17 травня 2020 року в Україні відбувся ХХ ювілейний Всеукраїнський конкурс учнівських робіт «Історія і уроки Голокосту» ім. І.Б. Медвинського. Цього року конкурс був незвичним і незвичайним водночас. Через поширення в світі вірусу COVID-19 і карантинні обмеження в Україні конкурс довелося організовувати в онлайн-
  режимі. Всі заходи і захисти робіт відбувалися на онлайн-платформі ZOOM. На цьогорічний конкурс надійшло близько учнівських 60 робіт, серед яких були дослідницькі, образотворчі, літературні та відео-роботи. До фінальної частини конкурсу було допущено 38 учасників. Вітаємо усіх переможців ХХ конкурсу.

  [Переможці Конкурсу]

  [Урочисте відкриття Конкурсу]

  [Урочисте закриття Конкурсу, нагородження учасників]

  [Докладніше]
Дивитися всі

Top