Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

ВИДАННЯ ПРОЕКТУ "ЗАХИСТИМО ПАМ'ЯТЬ"

У період німецької окупації 1941–1944 років на території сучасної України під час масових розстрілів було вбито понад мільйон євреїв та понад 12 тисяч ромів. Їх поховали у численних могилах.

Міжнародний проект «Захистимо пам’ять» має на меті облаштування знехтуваних та забутих масових поховань євреїв та ромів, а також створення поруч з ними місць пам’яті та інформації для того, аби зберегти пам’ять про жертв для сьогодення та майбутнього.

На території сучасної України знаходяться понад дві тисячі місць масових розстрілів. У віддалених ярах, лісах, посеред полів, у колишніх протитанкових ровах чи піщаних кар’єрах загони Вермахту, CC та поліція – часто за участі місцевого населення – знищували цілі громади. Часто жертв змушували самих викопувати ями та роздягатися. Спочатку вбивали чоловіків, а потім жінок та дітей.

Після війни багато з цих місць убивств пішли у небуття. Для небагатьох, кому вдалося вижити, вшанування пам’яті вбитих членів родини, друзів та знайомих було можливим лише у вузькому колі. Офіційна радянська історіографія відмовлялася визнати євреїв та ромів як окремі групи жертв Другої світової війни. Коли за ініціативи тих, хто вижив і повернувся, встановлювалися скромні пам’ятні обеліски, вони мали бути присвячені «мирним радянським громадянам».

Проект «Захистимо пам’ять» поєднує в собі заходи щодо архітектурного захисту та гідного облаштування масових поховань з історичною та педагогічною роботою. Комплексність проекту відображається в таких напрямках та принципах діяльності:

– Точне місцезнаходження та межі поховань у місцях проекту визначаються за допомогою неінвазивних методів.

– Масовим похованням та прилеглим територіям надається адміністративний захист, що включає в себе, в першу чергу, відведення цих територій у комунальну власність. Після облаштування вони мають бути внесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за категорією місцевого значення і, таким чином, підлягати державній охороні.

– Масові поховання захищаються архітектурними конструкціями і облаштовуються як гідні місця пам’яті та інформації. Наявні пам’ятні знаки зберігаються та інтегруються у нові місця пам’яті.

– Місцезнаходження масових поховань, кількість жертв, долі окремих із них та тих, кому вдалося вижити, перебіг злочину та інформація про злочинців визначається за допомогою історичних досліджень. Результати історичної роботи використовуються в освітній програмі з місцевими школами та студентами.

У рамках проекту «Захистимо пам’ять» були споруджені пам’ятники та інформаційні стели у 14 населених пунктах різних областей України, де під час німецької окупації 1941–1944 рр. масово загинули євреї, а також у трьох населених пунктах Житомирської області, де загинули роми: с. Калинівка Олевського району, с. Дівошин Овруцького району і смт Іванопіль Чуднівського району.

Докладніше про проект можна дізнатися з вебсайту https://www.erinnerungbewahren.de/uk/

 • Місце пам'яті вбитім ромам у Дівошині

  Бурмістр Світлана, Тяглий Михайло. Місце пам’яті вбитим ромам у Дівошині. – Київ: УЦВІГ, 2019.

  У брошурі представлено історичні відомості про загибель у с. Дівошин Овруцького району Житомирської області табору ромів – одної з груп жертв німецької окупації України у Другій світовій війні, яка зазнала переслідувань та знищення і чия доля багато десятиліть лишалася забутою. У 2019 р. у рамках міжнародного проекту «Захистимо пам'ять» це місце масового вбивства було облаштовано та перетворено на гідне місце пам'яті та інформації. Видання розраховано на істориків, краєзнавців. учителів, учнів та усіх, хто цікавиться історією України, рідного краю, Другої світової війни та етнічних меншин України.

  [Докладніше]
 • Місце пам'яті жертвам німецької окупації в Іванополі

  Місце пам’яті жертвам німецької окупації в Іванополі. – Київ: УЦВІГ, 2019.

  Брошура присвячена пам'яті загиблих євреїв та ромів – жертв расової політики націонал-соціалістичної Німеччини у смт Іванопіль (до 1946 р. – с. Янушпіль) Чуднівського району Житомирськоі області. У 2019 р. у рамках міжнародного проекту «Захистимо пам'ять» у місця масового поховання ромів – які зазнавали знищення і чия доля багато десятиліть лишалася забутою – було встановлено інформаційну стелу.

  [Докладніше]
 • Місце пам’яті вбитим ромам у Калинівці

  Бурмістр Світлана, Тяглий Михайло.Місце пам’яті вбитим ромам у Калинівці. – Київ: УЦВІГ, 2019.

  У брошурі представлено історичні відомості про за гибель у с. Калинівка Олевського району Житомирської області табору ромів – одної з груп жертв німецької окупації України у Другій світовій війні, яка зазнала переслідувань та знищення і чия доля багато десятиліть лишалася забутою. У 2019 р. у рамках міжнародного проекту «Захистимо пам'ять» біля місця масового вбивства було облаштовано гідне місце пам'яті та інформації. Видання розраховано на істориків, краєзнавців. учителів, учнів та усіх, хто цікавиться історією України, рідного краю, Другої світової війни та етнічних меншин України.

  [Докладніше]
 • Колодянка. Життя та загибель єврейської громади.

  Брандон, Рей.Колодянка. Життя та загибель єврейської громади. – Київ: УЦВІГ, 2019.

  У нарисі представлено історію життя та загибелі під час Голокосту єврейської громади села Колодянка Новоград-Волинського району Житомирської області – одного з місць міжнародного проекту «Захистимо пам’ять», у рамках якого у 2019 р. це місце масового вбивства євреїв було перетворено на гідне місце пам'яті та інформації. Дослідження ґрунтується на джерелах з українських та закордонних архівів, наукової літератури і приватних колекцій.

  [Докладніше]
 • Любар. Життя та загибель єврейської громади.

  Брандон, Рей.Любар. Життя та загибель єврейської громади. – Київ: УЦВІГ, 2019.

  У нарисі представлено історію життя та загибелі під час Голокосту єврейської громади смт Любар Житомирської області – одного з місць міжнародного проекту «Захистимо пам'ять», у рамках якого у 2019 р. біля двох місць масового вбивства любарських євреїв були встановлені інформаційні стели. Дослідження ґрунтується на джерелах з українських та закордонних архівів, наукової літератури і приватних колекцій.

  [Докладніше]
 • Голокост у Бердичеві і пам’ять про нього.

  Голокост у Бердичеві і пам’ять про нього. – Київ: УЦВІГ, 2019.

  У нарисі представлено історію життя та загибелі під час Голокосту єврейської громади міста Бердичів Житомирської області, що входить до міжнародного проекту «Захистимо пам’ять», у рамках якого у 2019 р. одне з масових поховань єврейських жертв – поблизу села Хажин біля Бердичева – було облаштовано як гідне місце пам’яті та інформації, а в центрі міста Бердичів було відкрито виставку історії місцевої єврейської громади. Дослідження ґрунтується на джерелах з українських та закордонних архівів, науковій літературі і матеріалах приватних колекцій.

  [Докладніше]
 • Бараші. Життя та загибель єврейської громади.

  Брандон, Рей.Бараші. Життя та загибель єврейської громади. – Київ: УЦВІГ, 2019.

  У нарисі представлено історію життя та загибелі під час Голокосту єврейської громади села Бараші Ємільчинського району Житомирської області – одного з місць міжнародного проекту «Захистимо пам’ять», у рамках якого у 2019 р. масове поховання єврейських жертв було облаштовано як гідне місце пам’яті та інформації. Дослідження ґрунтується на джерелах з українських та закордонних архівів, науковій літературі і матеріалах приватних колекцій.

  [Докладніше]
 • Історія загибелі євреїв Чуківського табору.

  Брандон, Рей.Історія загибелі євреїв Чуківського табору. – Київ: УЦВІГ, 2019.

  У нарисі представлено історію експлуатації та вбивства під час Другої світової війни євреїв, депортованих з румунських територій до окупованої України та згодом перевезених німецькими окупантами до трудового табору у селі Чуків Немирівського району Вінницької області для використання на спорудженні транзитного автошляху. Масове поховання у Чукові нині є одним із місць міжнародного проекту «Захистимо пам’ять», у рамках якого у 2019 р. воно було облаштовано як гідне місце пам’яті та інформації. Дослідження ґрунтується на джерелах з українських та закордонних архівів, наукової літератури і приватних колекцій.

  [Докладніше]
 • Липовець. Життя та загибель єврейської громади.

  Брандон, Рей.Липовець. Життя та загибель єврейської громади. – Київ: УЦВІГ, 2019.

  У нарисі представлено історію життя та загибелі під час Голокосту єврейської громади міста Липовець Вінницької області – одного з місць міжнародного проекту «Захистимо пам’ять», у рамках якого у 2019 р. масові поховання єврейських жертв були облаштовані як гідні місця пам’яті та інформації. Дослідження ґрунтується на джерелах з українських та закордонних архівів, науковій літературі і матеріалах приватних колекцій.

  [Докладніше]
 • Плисків. Життя та загибель єврейської громади.

  Брандон, Рей.Плисків. Життя та загибель єврейської громади. – Київ: УЦВІГ, 2019.

  У нарисі представлено історію життя та загибелі під час Голокосту єврейської громади села Плисків Погребищенського району Вінницької області – одного з місць міжнародного проекту «Захистимо пам’ять», у рамках якого у 2019 р. масові поховання єврейських жертв були облаштовані як гідні місця пам’яті та інформації. Дослідження ґрунтується на джерелах з українських та закордонних архівів, науковій літературі і матеріалах приватних колекцій.

  [Докладніше]
 • Самгородок. Життя та загибель єврейської громади.

  Брандон, Рей.Самгородок. Життя та загибель єврейської громади. – Київ: УЦВІГ, 2019.

  У нарисі представлено історію життя та загибелі під час Голокосту єврейської громади села Самгородок Козятинського району Вінницької області – одного з місць міжнародного проекту «Захистимо пам’ять», у рамках якого у 2019 р. масове поховання єврейських жертв було облаштовано як гідне місце пам’яті та інформації. Дослідження ґрунтується на джерелах з українських та закордонних архівів, науковій літературі і матеріалах приватних колекцій.

  [Докладніше]
 • Вахнівка. Життя та загибель єврейської громади.

  Брандон, Рей.Вахнівка. Життя та загибель єврейської громади. – Київ: УЦВІГ, 2019.

  У нарисі представлено історію життя та загибелі під час Голокосту єврейської громади села Вахнівка Липовецького району Вінницької області – одного з місць міжнародного проекту «Захистимо пам’ять», у рамках якого у 2019 р. масові поховання єврейських жертв були облаштовані як гідні місця пам’яті та інформації. Дослідження ґрунтується на джерелах з українських та закордонних архівів, науковій літературі і матеріалах приватних колекцій.

  [Докладніше]
Top