Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

«Пятая колонна» Гитлера»

В ставшем уже известном, странным подбором книг, издательстве «Вече» (г.Москва, Россия) в серии «Военные тайны ХХ-го века» вышла книга О.Смыслова «Пятая колонна» Гитлера. От Кутепова до Власова». Само название указывает, на заимствование автором идей войны и противостояния. Как известно, «пятой колонной» называли во время войны фольксдойчей, которые жили тогда вне Германии. Часто они бывали коллаборантами, однако далеко не всегда. Подобный подход в нынешнее время, к сожалению, характерен, для некоторой литературы подобного рода. Выражения «предатель, трус» и прочее в таком духе, переполняют книгу.

Восхваления действий НКВД пугают. Ненависть к тем, кто когда-то сопротивлялся советской власти, часто имеет характер некой патологии. Возникает ощущение, что сам автор в прошлом, недолюбливал СССР и нынче пытается оправдаться. Вчитайтесь как ласково он пишет, о ныне живущем П.Судоплатове: «23 мая 1938 года по поручению Сталина Павел Анатольевич ликвидировал в Роттердаме лидера ОУН…» Книга наполнена цитатами из донесений НКВД и можно не удивляться допуску автора к данным архивам. «… В результате развала Советского Союза тысячи русских немцев стали возвращаться на свою историческую родину… Думаю, что это бегство было не случайным…» - как вам, читатель, подобный подход? Автор пишет странные вещи: «… Весь личный состав батальона «Нахтигаль» под руководством офицеров абвера, по специальным спискам, составленным агентами краковского отделения абвера, осуществлял массовые казни еврейского населения…» - хотелось бы обратить внимание, на выделенные мною слова. Речь идет о погроме во Львове, но какие там были "списки" – совершенно непонятно. Существование подобных списков, как и необходимость в них, сомнительна, с моей точки зрения. 
Хотя автор упоминает об уничтожении евреев, но ни слова Холокост, ни минимального гуманитарного подхода к событиям Второй мировой войны у автора нет. В огромном количестве документов (и немецких и советских), которые приводятся в книге, о различных коллаборантах, еврейской проблемы как бы не существует. По всей видимости, автор просто сделал ремарки в этих документах, как это принято в определенных кругах.
Сожалею, что существуют подобные книги, где тема войны и коллаборации используется лишь для того, чтобы укрепить стены между миром и СНГ. Где война несуществующего СССР, как бы продолжается, используя аллюзии из фильма Э.Кустурицы "Андеграунд"…
Артур Фредекинд

Останні Новини

  • Науково-методичний семінар для освітян у Львові

    15-16 червня ми зустрілися з більше як двадцятьма учасницями та учасниками – переважно вчителями зі Львова – для того, щоб обговорити питання пам'яті про Голокост, інші випадки геноциду на українських теренах та актуальні виклики роботи з цими темами.

    [Докладніше]
  • Семінар «Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду та виклики сучасності», Київ

    12-13 червня в Києві відбувся науково-методичний франко-український семінар «Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду та виклики сучасності». Його організаторами виступили паризький Меморіал Шоа та київський Український центр вивчення історії Голокосту за підтримки Інституту політичних та етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса.

    [Докладніше]
  • Презентуємо навчальні матеріали «Нацистський геноцид ромів на території України 1941-1944 рр.»

    В Україні та в цілому на європейському континенті й досі дуже мало відомо про трагічну історію ромського народу в роки Другої світової війни та злочинів нацистського режиму. Ці навчальні матеріали мають велике значення для повернення історії ромів в історію та культуру сучасної України й відкривають нам трохи світ ромського життя та трагічні події геноциду ромів в роки тієї війни.

    [Докладніше]
  • Виставка “(Не)Дитячі історії” повернулася в Чернівці

    У травні - червні 2024 інтерактивну виставку «(Не)Дитячі історії» знову запросили до себе Чернівці. Цього разу її забажала прийняти в себе Чернівецька гімназія № 17, а ініціаторкою виступила вчителька історії та правознавства Варвара Боднарюк. Учениці та учні 7-9 класів зголосилися бути ведучими виставки й за місяць експонування провели екскурсії для більше як 400 осіб, учениць та учнів своєї школи, інших шкіл міста та навіть мера Чернівців та іноземної делегації з міста Дюссельдорфа (Німеччина) на чолі з мером цього міста.

    [Докладніше]
  • Семінар «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього»

    18-19 травня в м. Києві відбувся семінар «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього». Він є спільним заходом Інституту ім. Ольги Ленгель (The Olga Lengyel Institute, New York) та Українського центру вивчення історії Голокосту за фінансування Інституту вивчення та викладання Голокосту і прав людини ім. Ольги Ленгель.

    [Докладніше]
Дивитися всі

Top