Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

Навчальні матеріали з проблем дескримінації, антисемітизму та ксенофобії семінари для тренерів

24-25 жовтня та 21-22 листопада 2008 року в Києві за підтримки ОБСЄ/БДІПЛ, Будинку Анни Франк та Українського центру вивчення історії Голокосту пройшл и два дводенні семінари для тренерів з Навчальних матеріалів з проблем дискримінації, антисемітизму та ксенофобії. Самі навчальні матеріали були видані в трьох частинах в березні 2008 рокув Києві, охоплюючи теми історії євреїв та антисемітизму у Європі до 1945 року; сучасний антисемітизм у сьогоденній Європі; поняття упередження, дискримінації, расизму та антисемітизму, а також їх співвідношення в сучасному суспільстві. 
Тепер за підтримки того ж таки Бюро демократичних інституцій та прав людини при ОБСЄ планується серія семінарів для вчителів історії та гуманітарних дисциплін в рамках курсів підвищення кваліфікації при місцевих інститутах післядипломної освіти. Першим кроком до проведення цієї серії семінарів стала підготовка професійних тренерів-лекторів, що володіли б матеріалом та мали значних досвід викладання цієї теми як в учнівській, так і в дорослій аудиторії. 
Серед численних претендентів з різних регіонів України було обрано десятеро кваліфікованих спеціалістів (вони представили Львів, Дніпропетровськ, Херсон, Київ, Полтаву, Хмельницький, Черкаси тощо), яким було протягом двох днів першого і другого семінару запропоновано підвищити свою кваліфікацію у дотичних історичних питаннях, а також закріпити тренерські уміння та навики. 
Протягом першого дводенного семінару учасники мали можливість взяти учать у лекціях-дискусіях з тем історії єврейського народу, історії антисемітизму у Європі, створення держави Ізраїль, сучасного антисемітизму, расизму, ксенофобії. Наряду з цим були проведені тренінги з питань ідентичності у сьогоднішньому світі, життя у діаспорі, дражливих питань як-то дискримінація та антисемітська пропаганда. До цього додалися заняття з розвитку специфічних умінь та навичок тренера при роботі з учительською аудиторією; детальний розгляд трьох частин навчальних матеріалів та розробка вправ та тренінгів до окремих розділів робочих зошитів. 
Метою ж другого дводенного семінару була, перш за все, розробка програми тренінгу з навчальних матеріалів для учителів та презентація і вибір конкретних прийомів та методів проведення цього тренінгу. На відміну від першої частини, основна відповідальність була вже на майбутніх тренерах: вони пропонували вправи, розглядали варіанти, добирали техніки взаємодії з аудиторією. Як наслідок постала змістовна частина одноденного вчительського тренінгу з теми "Навчальні матеріали з проблем дискримінації, антисемітизму та ксенофобії". Також результатом вчительської роботи стали додатки-рекомендації до шкільної програми з історії та інших гуманітарних предметів, з темами яких перетинаються матеріали робочих зошитів. 
Окремо варто зазначити участь в семінарі міжнародних експертів п. Ізабель Енценбах (Центр дослідження антисемітизму, Німеччина) та Карен Полак (Дім Анни Франк, Голландія). Їх практикуми та заняття були надто цікавими і корисними для українських учасників, демонструючи новітні європейські підходи до розкриття надто неоднозначних і нелегких тем навчальних матеріалів. 
Загалом, завдяки активній участі та високому рівню попередньої підготовки майбутніх тренерів, а також злагодженим діям команди організаторів (Анатолій Подольський, Олександр Войтенко, Віталій Бобров), в Україні є всі шанси з наступного року розпочати широку програму з втілення у педагогічний обіг трьох частин навчальних матеріалів з проблем дискримінації, антисемітизму та ксенофобії, що, безумовно, матимуть позитивний вплив на формування критичного мислення та активної громадянської позиції української молоді. 
Віталій Бобров 
Український центр вивчення історії Голокосту

Останні Новини

  • Науково-методичний семінар для освітян у Львові

    15-16 червня ми зустрілися з більше як двадцятьма учасницями та учасниками – переважно вчителями зі Львова – для того, щоб обговорити питання пам'яті про Голокост, інші випадки геноциду на українських теренах та актуальні виклики роботи з цими темами.

    [Докладніше]
  • Семінар «Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду та виклики сучасності», Київ

    12-13 червня в Києві відбувся науково-методичний франко-український семінар «Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду та виклики сучасності». Його організаторами виступили паризький Меморіал Шоа та київський Український центр вивчення історії Голокосту за підтримки Інституту політичних та етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса.

    [Докладніше]
  • Презентуємо навчальні матеріали «Нацистський геноцид ромів на території України 1941-1944 рр.»

    В Україні та в цілому на європейському континенті й досі дуже мало відомо про трагічну історію ромського народу в роки Другої світової війни та злочинів нацистського режиму. Ці навчальні матеріали мають велике значення для повернення історії ромів в історію та культуру сучасної України й відкривають нам трохи світ ромського життя та трагічні події геноциду ромів в роки тієї війни.

    [Докладніше]
  • Виставка “(Не)Дитячі історії” повернулася в Чернівці

    У травні - червні 2024 інтерактивну виставку «(Не)Дитячі історії» знову запросили до себе Чернівці. Цього разу її забажала прийняти в себе Чернівецька гімназія № 17, а ініціаторкою виступила вчителька історії та правознавства Варвара Боднарюк. Учениці та учні 7-9 класів зголосилися бути ведучими виставки й за місяць експонування провели екскурсії для більше як 400 осіб, учениць та учнів своєї школи, інших шкіл міста та навіть мера Чернівців та іноземної делегації з міста Дюссельдорфа (Німеччина) на чолі з мером цього міста.

    [Докладніше]
  • Семінар «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього»

    18-19 травня в м. Києві відбувся семінар «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього». Він є спільним заходом Інституту ім. Ольги Ленгель (The Olga Lengyel Institute, New York) та Українського центру вивчення історії Голокосту за фінансування Інституту вивчення та викладання Голокосту і прав людини ім. Ольги Ленгель.

    [Докладніше]
Дивитися всі

Top