Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

Проект "Навчальні матеріали з протидії дискримінації, антисемітизму та ксенофобії", листопад-грудень, 2009 р.

На початку жовтня 2009 р. стартував другий етап вже відомого в Україні загальноєвропейського проекту "Навчальні матеріали з протидії дискримінації, антисемітизму та ксенофобії", підтримуваного ОБСЄ/БДІПЛ (Бюро демократичних інституцій та прав людини) та за активної участі Будинку Анни Франк (Нідерланди). Цей етап передбачає проведення одноденних семінарів для вчителів історії та суспільних дисциплін, котрим пропонується збалансована програма з практичних занять та теоретичної підготовки, направлена повністю на ознайомлення зі змістом зошитів та шляхами їх практичного використання в класі. Семінари збирають близько 25 учасників, переважно мешканців обласних центрів (хоча й не виключно), на базі Інститутів післядипломної освіти, Міських департаментів освіти, чи Управлінь освіти міських рад та складають 6 годин педагогічної підготовки. Наприкінці семінару кожен учасник отримує сертифікат, котрий згодом можливо долучити до звітів на курсах підвищення кваліфікації. 
Годі й казати, що включити у шість годин усе розмаїття тем та проблем, пов'язаних з питаннями протидії дискримінації, антисемітизму та ксенофобії надзвичайно важко. Проте, за цей короткий час разом з учасниками тренери обговорюють питання загальнолюдських цінностей, багаторівневості ідентичності людини, ставлення до мігрантів у сучасному суспільстві, окремі сюжети історії євреїв України та Європи; питання полікультурності, аспекти універсальності та унікальності явища антисемітизму в історії та сьогоденні. Більшість пропонованих активностей є моделюванням можливих вправ чи дискусій з використанням Навчальних матеріалів на уроці; частина ж присвячена дискусійним історичним питанням, знов таки з посиланням на матеріали навчальних зошитів. Саме така комбінація практики і теорії була запропонована як оптимальна для ознайомлення учасників з новими освітніми матеріалами та позитивно сприйнята самими вчителями в процесі роботи. 
Якщо вже говорити про перші підсумки, то варто розпочати з деяких цифр. На сьогодні в Україні відбулося вісім подібних семінарів у Києві (1 жовтня), Черкасах (8 жовтня), Чернігові (29 жовтня), Вінниці (23 листопада), Житомирі (25 листопада), Харкові (2 грудня), Чернівцях (10 грудня) та Хмельницькому (16 грудня), а отже було залучено близько 200 вчителів історії та суспільних дисциплін. Кожен з цих учителів отримав комплект з трьох зошитів та посібника для вчителя і зразок бланку-замовлення навчальних матеріалів, а також копію міністерського листа про надання грифа трьом частинам навчальних матеріалів. На сьогодні правом замовити комплект навчальних матеріалів на кожного учня в класі скористалися 28 вчителів з 22 шкіл країни. 20 заявок вже виконано, а це означає, що 20 вчителів отримали від 20 до 35 комплектів з трьох частин навчальних матеріалів для своїх учнів. 
Форми оцінювання, що їх заповнюють учасники наприкінці кожного семінару, так само як і усні підсумки доводять, що абсолютна більшість згаданих вчителів вважає проект успішним, а власне Навчальні матеріали вдалим педагогічним інструментом для проведення навчально-виховної роботи з учнями різного віку та стосовно різних дисциплін. На думку учасників проекту, мобільність навчальних зошитів, що дозволяє працювати з будь-якого місця, сприяє включенню їх у перевантажений шкільних процес і створює широкі можливості для залучення учнів до цікавої та активної роботи на уроках. 
Для усіх зацікавлених учителів на веб-сайті Українського центру вивчення історії Голокосту відкрито окрему опцію, присвячену цьому проекту. У ній містяться розробки вчителів, які працюють з навчальними матеріалами та надсилають на нашу поштову адресу свої враження, поради, додаткові вправи, календарні плани тощо. Опція відкрита до поповнень від усіх зацікавлених осіб. Наразі першу міні-серію з восьми семінарів завершено і хочеться подякувати як учасниками усіх семінарів з різних міст Україні, так і місцевим організаторам та лекторському і тренерському складу проекту. Продовження семінарів очікується з кінця січня 2010 р. 
 

Віталій Бобров, 
Український центр вивчення історії

Останні Новини

  • Науково-методичний семінар для освітян у Львові

    15-16 червня ми зустрілися з більше як двадцятьма учасницями та учасниками – переважно вчителями зі Львова – для того, щоб обговорити питання пам'яті про Голокост, інші випадки геноциду на українських теренах та актуальні виклики роботи з цими темами.

    [Докладніше]
  • Семінар «Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду та виклики сучасності», Київ

    12-13 червня в Києві відбувся науково-методичний франко-український семінар «Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду та виклики сучасності». Його організаторами виступили паризький Меморіал Шоа та київський Український центр вивчення історії Голокосту за підтримки Інституту політичних та етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса.

    [Докладніше]
  • Презентуємо навчальні матеріали «Нацистський геноцид ромів на території України 1941-1944 рр.»

    В Україні та в цілому на європейському континенті й досі дуже мало відомо про трагічну історію ромського народу в роки Другої світової війни та злочинів нацистського режиму. Ці навчальні матеріали мають велике значення для повернення історії ромів в історію та культуру сучасної України й відкривають нам трохи світ ромського життя та трагічні події геноциду ромів в роки тієї війни.

    [Докладніше]
  • Виставка “(Не)Дитячі історії” повернулася в Чернівці

    У травні - червні 2024 інтерактивну виставку «(Не)Дитячі історії» знову запросили до себе Чернівці. Цього разу її забажала прийняти в себе Чернівецька гімназія № 17, а ініціаторкою виступила вчителька історії та правознавства Варвара Боднарюк. Учениці та учні 7-9 класів зголосилися бути ведучими виставки й за місяць експонування провели екскурсії для більше як 400 осіб, учениць та учнів своєї школи, інших шкіл міста та навіть мера Чернівців та іноземної делегації з міста Дюссельдорфа (Німеччина) на чолі з мером цього міста.

    [Докладніше]
  • Семінар «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього»

    18-19 травня в м. Києві відбувся семінар «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього». Він є спільним заходом Інституту ім. Ольги Ленгель (The Olga Lengyel Institute, New York) та Українського центру вивчення історії Голокосту за фінансування Інституту вивчення та викладання Голокосту і прав людини ім. Ольги Ленгель.

    [Докладніше]
Дивитися всі

Top