Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

Десятые Запорожские еврейские чтения

В Запорожском национальном университете, при участии запорожского отделения общества "Украина-Израиль" вышел сборник трудов конференции, проведенной в мае этого года под патронатом 

городского головы Запорожья Е.Карташова. Редактор сборника Б.Эстеркин. Руководитель Х-ых запорожских чтений - ректор Запорожского университета, профессор С. Тимченко. Запорожский сборник как обычно посвящен разным аспектам еврейской культуры и истории. 
Нужно выделить интересные сообщения об активном участии евреев в движении анархистов и особенно в махновщине (А.Гонтар, В.Савченко), о евреях жертвах репрессий в СССР (В.Бондар, О.Величко).
Раздел "Холокост в Украины" представлен докладами, исследователей из многих городов Украины. Здесь доклады, которые уже на протяжении 15 лет вновь и вновь "открывают" сообщения ЧГК из различных регионов Украины об убийствах евреев. Здесь и реминисценции известных деятелей (Р.Мирского и А.Наймана) по поводу Митрополита А.Шептицкого. Здесь и доклад А.Гончаренко (Переяслав-Хмельницкий), где на основе архивов СБУ (открытых для всех или для избранных?) показано широкое участие украинской полиции в уничтожении евреев. Здесь и реминисценции известных деятелей (Р.Мирского и А.Наймана) по поводу Митрополита А.Шептицкого. Здесь и доклад А.Гончаренко (Переяслав-Хмельницкий), где на основе архивов СБУ (открытых для всех или для избранных?) показано широкое участие украинской полиции в уничтожении евреев. Здесь и подчеркивание "еврейского сопротивления", которое, как совершенно очевидно, было слабым (и не могло быть иным). Здесь и важное сообщение Е.Латышевой (Симферополь) о курсе "История Холокоста" в Таврическом университете. Следует отметить чрезвычайно интересный доклад Л.Мельниченко "Жертвы Холокоста в Одессе (на страницах дневника Адриана Оржиховского "Записки 1941-44 гг."). Дневник польского аристократа, которого советская власть превратила в красильщика суконной фабрики, отличается глубиной, откровенность и глубоким пониманием человеческих проблем во время войны. Хочется привести фразу из дневника (мы надеемся, что дневник А.Оржиховского может быть опубликован в Украине?): "… разве мы имеем право осуждать румын, когда каждый из нас ничуть не лучше в нравственном отношении первого попавшегося солдата".

 

Останні Новини

  • Науково-методичний семінар для освітян у Львові

    15-16 червня ми зустрілися з більше як двадцятьма учасницями та учасниками – переважно вчителями зі Львова – для того, щоб обговорити питання пам'яті про Голокост, інші випадки геноциду на українських теренах та актуальні виклики роботи з цими темами.

    [Докладніше]
  • Семінар «Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду та виклики сучасності», Київ

    12-13 червня в Києві відбувся науково-методичний франко-український семінар «Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду та виклики сучасності». Його організаторами виступили паризький Меморіал Шоа та київський Український центр вивчення історії Голокосту за підтримки Інституту політичних та етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса.

    [Докладніше]
  • Презентуємо навчальні матеріали «Нацистський геноцид ромів на території України 1941-1944 рр.»

    В Україні та в цілому на європейському континенті й досі дуже мало відомо про трагічну історію ромського народу в роки Другої світової війни та злочинів нацистського режиму. Ці навчальні матеріали мають велике значення для повернення історії ромів в історію та культуру сучасної України й відкривають нам трохи світ ромського життя та трагічні події геноциду ромів в роки тієї війни.

    [Докладніше]
  • Виставка “(Не)Дитячі історії” повернулася в Чернівці

    У травні - червні 2024 інтерактивну виставку «(Не)Дитячі історії» знову запросили до себе Чернівці. Цього разу її забажала прийняти в себе Чернівецька гімназія № 17, а ініціаторкою виступила вчителька історії та правознавства Варвара Боднарюк. Учениці та учні 7-9 класів зголосилися бути ведучими виставки й за місяць експонування провели екскурсії для більше як 400 осіб, учениць та учнів своєї школи, інших шкіл міста та навіть мера Чернівців та іноземної делегації з міста Дюссельдорфа (Німеччина) на чолі з мером цього міста.

    [Докладніше]
  • Семінар «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього»

    18-19 травня в м. Києві відбувся семінар «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього». Він є спільним заходом Інституту ім. Ольги Ленгель (The Olga Lengyel Institute, New York) та Українського центру вивчення історії Голокосту за фінансування Інституту вивчення та викладання Голокосту і прав людини ім. Ольги Ленгель.

    [Докладніше]
Дивитися всі

Top