Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

Міжнародна науково-практична конференція «Голокост в Україні (День пам’яті трагедії Бабиного Яру)»

insidethegatesІнститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України спільно з Таврійським національним університетом ім. В. І. Вернадського виступив співорганізатором міжнародної науково-практичної конференції „Голокост в Україні (День пам’яті трагедії Бабиного Яру)”, яка відбулася 29 вересня 2022 р. в Києві.Конференція, у якій взяли участь науковці, викладачі закладів вищої освіти, аспіранти та студенти, була присвячена 81-річниці з дня масового розстрілу українських євреїв нацистськими окупантами в роки Другої світової війни у Бабиному Яру.

Звіт про конференцію тут

Провідний науковий співробітник відділу етнополітології нашого Інституту, кандидат історичних наук, керівник наукової та освітньої ГО „Український центр вивчення історії Голокосту”  Анатолій Подольський у своїй доповіді „Історія Голокосту в Україні: виклики та перспективи досліджень” ознайомив учасників конференції зі станом і специфікою дослідження Голокосту на сучасному етапі, зупинився на наявних лакунах, які потребують поглибленого і системного вивчення.

Особливу увагу доповідач звернув на проблеми, які існують навколо будівництва сучасного меморіального комплексу в Бабиному Яру, наголосивши,  що пам’ять про минуле, зокрема про жертви Другої світової війни, жертви Голокосту в Україні сьогодні є також полем битви з російським агресором, битви за власну українську ідентичність та суб’єктність в царині культури і політики пам’яті.

Провідний науковий співробітник відділу теорії та історії політичної науки, доктор політичних наук В’ячеслав Яремчук у своєму виступі  „Трагедія Бабиного Яру та сучасність: консолідація українського суспільства, його духовно-культурної єдності в умовах широкомасштабного вторгнення РФ” зазначив, що трагедія масового вбивства у Бабиному Яру у 1941–1943 рр. на тлі сучасної російсько-української війни, проведення країною-агресором геноциду, етноциду та лінгвоциду щодо українського народу набула нового символічного змісту.

Доповідачем було висловлене переконання, що Українська держава має всі можливості у подоланні нинішнього небезпечного виклику. Запорукою ж перемоги, а відтак – збереження життя, свободи, демократії, можуть бути лише спільні дії всього суспільства, усвідомлення почуття соборності, об’єднання навколо спільного стрижня, яким є українська держава та українська ідентичність.

 У ході конференції наукові співробітники інституту (В. Яремчук, А. Подольський, М. Горбатюк) ознайомили учасників з останніми науковими виданнями Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України та Українського центру вивчення історії Голокосту. Книги були передані до бібліотеки університету.

Науковий захід відбувся в рамках „Осіннього наукового марафону у Таврійському: пошуки та перспективи в сучасних умовах” Таврійського національного  університету ім. В. І. Вернадського та науково-дослідної теми Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України „Концепція соборності України: витоки, еволюція, політична актуальність”.

Останні Новини

 • Збір свідчень у освітян про російську агресію і війну в Україні

  З моменту повномасштабного вторгнення росії Український центр вивчення історії Голокосту намагається продовжувати свою освітню діяльність, а також весь час підтримує наших колег освітян з різних куточків України. Наш простір наповнився численними історіями про той новий та нелегкий досвід, який доводиться проживати нам всім. Ми не могли залишитися осторонь цих історій і тому з вересня розпочали новий проєкт по збору свідчень від українських вчителів та викладачів університетів, випускників програм та проєктів УЦВІГ, про теперішню російсько-українську війну. Цей проєкт ми реалізовуємо за підтримки програми Documenting Ukraine від Institut für die Wissenschaften vom Menschen (Відень, Австрія). 

  [Докладніше]
 • "Сучасна росія - це суцільний концтабір". Інтерв'ю на "Громадському"

  Інтерв'ю з Анатолієм Подольським на Громадському. Розмова про важливість збереження історичної та культурної пам’яті та чому це було неможливим за часів комуністичної диктатури на теренах України? Під час дискусії обговорювались питання історичної пам’яті про Другу світову війну, про історію Голокосту. Чому важливо берегти історичну та культурну пам’ять і чому зараз нам допомагає історична пам’ять протистояти ворогу, який хоче знищити нашу державну і культурну ідентичність?

  [Докладніше]
 • Відкриття виставки «Майбутнє без очевидців»

  17 листопада 2022 року в Центральній міській бібліотеці німецького Дюссельдорфу відкрилася виставка "Майбутнє без очевидців", що триватиме до 23 грудня 2022 року.
  Виставка підготовлена транснаціональним проєктом Єврейської громади Дюссельдорфа "Вчимося пам'ятати", який є багаторічним надійним партнером УЦВІГу.

  [Докладніше]
 • Науково-методичний семінар "Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду і виклики сучасності"

  11-12 листопада 2022 року в Києві відбувся міжнародний науково-практичний семінар "Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду і виклики сучасності", організований Українським центром вивчення історії Голокосту, Меморіалом Шоа (м. Париж, Франція) та Національним музеєм історії України у Другій світовій війні.

  [Докладніше]
 • IV Семінар-школа «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього. Навчання про історію Голокосту і права людини»

  31 жовтня 2022 року розпочався семінар-школа «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього». Вже вчетверте ми збираємо колег у співпраці з Інститутом ім. Ольги Ленгель (The Olga Lengyel Institute, New York) та втретє за співфінансування Нідерландського єврейського гуманітарного фонду (Гаага).
  Метою семінару-школи є покращити рівень навчання про історію Голокосту та права людини в Україні. Програма надає можливість поєднати український та міжнародний досвід у викладанні цих тем та обґрунтуванні актуальності історичних подій у сьогоденні.

  [Докладніше]
Дивитися всі

Top