Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

Навчальні матеріали з проблем дескримінації, антисемітизму та ксенофобії семінари для тренерів

24-25 жовтня та 21-22 листопада 2008 року в Києві за підтримки ОБСЄ/БДІПЛ, Будинку Анни Франк та Українського центру вивчення історії Голокосту пройшл и два дводенні семінари для тренерів з Навчальних матеріалів з проблем дискримінації, антисемітизму та ксенофобії. Самі навчальні матеріали були видані в трьох частинах в березні 2008 рокув Києві, охоплюючи теми історії євреїв та антисемітизму у Європі до 1945 року; сучасний антисемітизм у сьогоденній Європі; поняття упередження, дискримінації, расизму та антисемітизму, а також їх співвідношення в сучасному суспільстві. 
Тепер за підтримки того ж таки Бюро демократичних інституцій та прав людини при ОБСЄ планується серія семінарів для вчителів історії та гуманітарних дисциплін в рамках курсів підвищення кваліфікації при місцевих інститутах післядипломної освіти. Першим кроком до проведення цієї серії семінарів стала підготовка професійних тренерів-лекторів, що володіли б матеріалом та мали значних досвід викладання цієї теми як в учнівській, так і в дорослій аудиторії. 
Серед численних претендентів з різних регіонів України було обрано десятеро кваліфікованих спеціалістів (вони представили Львів, Дніпропетровськ, Херсон, Київ, Полтаву, Хмельницький, Черкаси тощо), яким було протягом двох днів першого і другого семінару запропоновано підвищити свою кваліфікацію у дотичних історичних питаннях, а також закріпити тренерські уміння та навики. 
Протягом першого дводенного семінару учасники мали можливість взяти учать у лекціях-дискусіях з тем історії єврейського народу, історії антисемітизму у Європі, створення держави Ізраїль, сучасного антисемітизму, расизму, ксенофобії. Наряду з цим були проведені тренінги з питань ідентичності у сьогоднішньому світі, життя у діаспорі, дражливих питань як-то дискримінація та антисемітська пропаганда. До цього додалися заняття з розвитку специфічних умінь та навичок тренера при роботі з учительською аудиторією; детальний розгляд трьох частин навчальних матеріалів та розробка вправ та тренінгів до окремих розділів робочих зошитів. 
Метою ж другого дводенного семінару була, перш за все, розробка програми тренінгу з навчальних матеріалів для учителів та презентація і вибір конкретних прийомів та методів проведення цього тренінгу. На відміну від першої частини, основна відповідальність була вже на майбутніх тренерах: вони пропонували вправи, розглядали варіанти, добирали техніки взаємодії з аудиторією. Як наслідок постала змістовна частина одноденного вчительського тренінгу з теми "Навчальні матеріали з проблем дискримінації, антисемітизму та ксенофобії". Також результатом вчительської роботи стали додатки-рекомендації до шкільної програми з історії та інших гуманітарних предметів, з темами яких перетинаються матеріали робочих зошитів. 
Окремо варто зазначити участь в семінарі міжнародних експертів п. Ізабель Енценбах (Центр дослідження антисемітизму, Німеччина) та Карен Полак (Дім Анни Франк, Голландія). Їх практикуми та заняття були надто цікавими і корисними для українських учасників, демонструючи новітні європейські підходи до розкриття надто неоднозначних і нелегких тем навчальних матеріалів. 
Загалом, завдяки активній участі та високому рівню попередньої підготовки майбутніх тренерів, а також злагодженим діям команди організаторів (Анатолій Подольський, Олександр Войтенко, Віталій Бобров), в Україні є всі шанси з наступного року розпочати широку програму з втілення у педагогічний обіг трьох частин навчальних матеріалів з проблем дискримінації, антисемітизму та ксенофобії, що, безумовно, матимуть позитивний вплив на формування критичного мислення та активної громадянської позиції української молоді. 
Віталій Бобров 
Український центр вивчення історії Голокосту

Останні Новини

  • Банальність зла: від Аушвіцу до Маріуполя

    На каналі «10 запитань історику» з’явилось інтерв’ю щодо історії табору смерті Аушвіц, який став беззаперечним символом злочинів нацистів у Другій світовій війні. Це історія того, як одні люди (зокрема освічені та, здавалося би, психічно здорові) вбивали інших людей в масштабах і системності, невідомих раніше. «Банальність зла» полягала в тому, що чеснота відданості перетворила бюрократів на заповзятих виконавців геноциду.

    [Докладніше]
  • «Загрози тоталітаризму сьогодні». Публічна лекція

    2 квітня 2024 року відбулася публічна лекція історика Анатолія Подольського, керівника УЦВІГ, у Київському кооперативному інституті бізнеса і права. Тема лекції: «Загрози тоталітаризму сьогодні. Порівняння злочинів нацизму і сучасної російської ідеології у війні проти України».

    [Докладніше]
  • Рекомендації щодо підготовки конкурсних учнівських робіт

    Колеги та колежанки та учасники XXIV Всеукраїнського конкурсу учнівських робіт «Історія і уроки Голокосту» ім. І. Б. Медвинського! Команда УЦВІГ підготувала рекомендації та корисні поради, щодо підготовки конкурсних робіт, в одному дописі для зручності.

    [Докладніше]
  • Ковель: життя та загибель єврейської громади

    Ковель: життя та загибель єврейської громади / Петро Долганов. — Київ : Український центр вивчення історії Голокосту, 2023. — 101 с.

    [Докладніше]
  • Бюлетень "Уроки Голокосту" № 1 (77), січень–березень, 2024 р

    Шановні колеги! Вийшло друком чергове число інформаційно-педагогічного бюлетеню Українського центру вивчення історії Голокосту "Уроки Голокосту", № 1 (77), січень–березень, 2024 р.

    [Докладніше]
Дивитися всі

Top