Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

Методичні семінари для вчителів з використання Навчальних матеріалів з протидії дискримінації, антисемітизму та ксенофобії пройшли у 18 містах України

Вже вісімнадцять міст-обласних центрів України прийняли в себе семінари загальноєвропейського проекту "Навчальні матеріали з протидії дискримінації, антисемітизму та ксенофобії". Нагадаємо, що цей проект під егідою та за підтримки ОБСЄ/БДІПЛ (Бюро демократичних інституцій та прав людини) та активної участі Будинку Анни Франк (Нідерланди) розпочався в Україні ще 2005 року і перший його етап передбачав розробку та видання українських версій трьох робочих зошитів для учнів середніх шкіл та посібника для вчителя з методичними порадами. В Україні це було здійснено Українським центром вивчення історії Голокосту та Асоціацією вчителів історії та гуманітарних дисциплін "Нова Доба". Міністерство освіти і науки України надало таким зошитам рекомендацію до використання у навчальному процесі. Було також проведено два дводенних семінари для експертів-тренерів. Група експертів провела пробні уроки та тестування робочих зошитів у школах та висловила свої побажання і рекомендації, що були вміщені у посібнику для вчителя та враховані вже у 2-му тиражі Навчальних матеріалів. Потім розпочалися одноденні семінари в обласних центрах нашої країни з метою презентації Навчальних матеріалів та методик роботи з ними. Дев'ять таких семінарів пройшли у 2009 році та на початку 2010 (про них ми згадували у попередніх оглядах), а ще дев'ять було проведено Українським центром вивчення історії Голокосту за підтримки місцевих інститутів післядипломної освіти або міських відділів управління освіти з квітня по листопад 2010 року. Цього разу українська команда проекту зустрічалася з колегами-вчителями історії та суспільних дисциплін в Одесі, Миколаєві, Херсоні, Тернополі, Львові, Полтаві, Дніпропетровську, Луганську та Луцьку (в хронологічній послідовності). За загальними підсумками проекту вже майже 100 вчителів з різних шкіл України скористалися можливістю безкоштовно замовити Навчальні матеріали собі для роботи в класі і наразі більше як 90 отримали замовлені комплекти. Кілька вчителів сьогодні працюють з цими зошитами на окремих факультативах, а більшість ситуативно застосовує їх у навчально-виховному процесі. 

Поряд зі схвальним сприйняттям Навчальних матеріалів, варто відзначити, що серед учасників є бажання ще більше урізноманітнити форми і методи роботи, включивши поряд з тренінговими вправами щодо змісту зошитів та опрацювання візуальних фото-джерел ще відео фрагменти, які були б доцільними в ході розмов з учнями про антисемітизм та ксенофобію і перегукувалися б змістовно з самими Навчальними матеріалами. Наразі найбільшим викликом цьому є брак часу (всього 6 годин роботи), але разом з тим робляться кроки, щоб продумати таку можливість. 

Крім того, наразі перед Українським центром вивчення історії Голокосту стоїть завдання не лише забезпечити проведення семінарів в решті обласних центрів України, але й спланувати стратегічне оцінювання здобутків проекту, вийти на зв'язок з учителями, що використовують Навчальні матеріали та зібрати їхній досвід і побажання, зрозуміти шляхи використання зошитів в конкретних умовах, складнощі, з якими стикаються вчителі та успіхи, яких вони змогли добитися. Можливо, підсумком такого оцінювання могло би стати окреме видання чи розробка Інтернет-порталу для обміну думками і досвідом.

Віталій Бобров 
Український центр вивчення історії Голокосту 

[Завантажити лист-рекомендацію Міністерства освіти і науки України до Навчальних матеріалів з протидії дискримінації, антисемітизму та ксенофобії]

Останні Новини

  • Банальність зла: від Аушвіцу до Маріуполя

    На каналі «10 запитань історику» з’явилось інтерв’ю щодо історії табору смерті Аушвіц, який став беззаперечним символом злочинів нацистів у Другій світовій війні. Це історія того, як одні люди (зокрема освічені та, здавалося би, психічно здорові) вбивали інших людей в масштабах і системності, невідомих раніше. «Банальність зла» полягала в тому, що чеснота відданості перетворила бюрократів на заповзятих виконавців геноциду.

    [Докладніше]
  • «Загрози тоталітаризму сьогодні». Публічна лекція

    2 квітня 2024 року відбулася публічна лекція історика Анатолія Подольського, керівника УЦВІГ, у Київському кооперативному інституті бізнеса і права. Тема лекції: «Загрози тоталітаризму сьогодні. Порівняння злочинів нацизму і сучасної російської ідеології у війні проти України».

    [Докладніше]
  • Рекомендації щодо підготовки конкурсних учнівських робіт

    Колеги та колежанки та учасники XXIV Всеукраїнського конкурсу учнівських робіт «Історія і уроки Голокосту» ім. І. Б. Медвинського! Команда УЦВІГ підготувала рекомендації та корисні поради, щодо підготовки конкурсних робіт, в одному дописі для зручності.

    [Докладніше]
  • Ковель: життя та загибель єврейської громади

    Ковель: життя та загибель єврейської громади / Петро Долганов. — Київ : Український центр вивчення історії Голокосту, 2023. — 101 с.

    [Докладніше]
  • Бюлетень "Уроки Голокосту" № 1 (77), січень–березень, 2024 р

    Шановні колеги! Вийшло друком чергове число інформаційно-педагогічного бюлетеню Українського центру вивчення історії Голокосту "Уроки Голокосту", № 1 (77), січень–березень, 2024 р.

    [Докладніше]
Дивитися всі

Top