Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

Міжнародна конференція Розширюючи кордони. Єврейська мистецька спадщина України 9–10 квітня 2024, Харків

insidethegatesОрганізатор: Українська асоціація юдаїки. Конференція відбувається за підтримки Європейської асоціації юдаїки. Українська асоціація юдаїки оголошує прийом заявок на міжнародну наукову конференцію, присвячену осмисленню єврейського мистецтва й художньої спадщини в Україні та з України в широкому історико-культурному та мистецькому контекстах.

Впродовж багатьох років єврейська традиційна й модерна культура, пов’язана з теренами сучасної України, формувалася в різних політичних і культурних умовах. Тут жили євреї-ашкенази, кримчаки й караїми, які залишили по собі самобутні культурні та мистецькі пам’ятки.

Поряд із релігійним існувало світське єврейське життя. Усе це знаходило вияв у мистецтві. Мистецькі досягнення євреїв України в усьому розмаїтті жанрів, шкіл, угруповань і персоналій у різний час належали Речі Посполитій, Австро-Угорській, Російській і Османській імперіям, Польщі, Угорщині, Румунії, Чехословаччині, Радянському Союзу й нарешті, з 1991 року, — незалежній Україні. Тепер вона сприймається як частина мультикультурної спадщини України.

Така оптика зумовлює взяття на себе двох завдань. Перше з них — прагнення відтворити історію єврейського мистецтва в Україні через дослідження виникнення, розвитку й поширення єврейської художньої культури в сучасних межах України. У ХХ ст. ця культура зазнала катастрофічних втрат. Шар за шаром стиралася сама згадка про життя та культуру мільйонів місцевих євреїв. Багато мистецьких пам’яток із України знаходяться в музеях по всьому світу. Залучення цього комплексу до наукового дискурсу поверне українцям пам’ять про історичну присутність євреїв у мультикультурному просторі їхньої країни.

Друге завдання — розглянути проблему захисту єврейської спадщини від руйнування внаслідок ракетних ударів і артилерійських обстрілів у прифронтовій зоні, а також від розграбування на окупованих територіях. Неможливість її фізичного захисту спонукає шукати інші канали збереження нашого надбання. Перш за все, ідеться про фіксацію, атрибуцію, включення до наративу та презентацію пам’яток мистецтва як традиційними засобами, так і за допомогою нових медіа. Дослідження загрожених або вже втрачених мистецьких явищ і творів у музейних, бібліотечних та архівних зібраннях допоможе зберегти єврейські мистецькі артефакти, провенанс і пам’ять про них. 

На конференції планується обговорити історичні, теоретичні й методологічні аспекти пошуку, дослідження, контекстуалізації й музеєфікації єврейського мистецтва, створеного в Україні або авторами, які походять із українських земель. Цей захід сприятиме підвищенню інтересу до єврейської спадщини України й налагодженню зв’язків між українськими науковцями й музейниками, а також дослідниками з інших країн у роботі над спільними темами.

Кінцевий термін подання заявок — 15 грудня 2023 року.

Результати відбору буде розіслано заявникам до 15 січня 2024 року.

Організатори забезпечать учасників конференції проживанням і харчуванням.

Заявки на конференцію подаються через форму на сторінці: https://bit.ly/UAJS_conference_2024_en.

Докладніше про конференцію

Останні Новини

 • Банальність зла: від Аушвіцу до Маріуполя

  На каналі «10 запитань історику» з’явилось інтерв’ю щодо історії табору смерті Аушвіц, який став беззаперечним символом злочинів нацистів у Другій світовій війні. Це історія того, як одні люди (зокрема освічені та, здавалося би, психічно здорові) вбивали інших людей в масштабах і системності, невідомих раніше. «Банальність зла» полягала в тому, що чеснота відданості перетворила бюрократів на заповзятих виконавців геноциду.

  [Докладніше]
 • «Загрози тоталітаризму сьогодні». Публічна лекція

  2 квітня 2024 року відбулася публічна лекція історика Анатолія Подольського, керівника УЦВІГ, у Київському кооперативному інституті бізнеса і права. Тема лекції: «Загрози тоталітаризму сьогодні. Порівняння злочинів нацизму і сучасної російської ідеології у війні проти України».

  [Докладніше]
 • Рекомендації щодо підготовки конкурсних учнівських робіт

  Колеги та колежанки та учасники XXIV Всеукраїнського конкурсу учнівських робіт «Історія і уроки Голокосту» ім. І. Б. Медвинського! Команда УЦВІГ підготувала рекомендації та корисні поради, щодо підготовки конкурсних робіт, в одному дописі для зручності.

  [Докладніше]
 • Ковель: життя та загибель єврейської громади

  Ковель: життя та загибель єврейської громади / Петро Долганов. — Київ : Український центр вивчення історії Голокосту, 2023. — 101 с.

  [Докладніше]
 • Бюлетень "Уроки Голокосту" № 1 (77), січень–березень, 2024 р

  Шановні колеги! Вийшло друком чергове число інформаційно-педагогічного бюлетеню Українського центру вивчення історії Голокосту "Уроки Голокосту", № 1 (77), січень–березень, 2024 р.

  [Докладніше]
Дивитися всі

Top