Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

«Вшанування пам'яті жертв Голокосту в умовах війни росії проти України»

insidethegates3 жовтня 2023 року на факультеті історії і права Харківського національного педагогічного університету ім. Г.С. Сковороди відбувся вебінар «Вшанування пам'яті жертв Голокосту в умовах війни росії проти України» , який провели для здобувачів Анатолій Подольський, керівник Українського центр вивчення історії Голокосту, к.і.н., і Віталій Бобров, координатор освітніх програм Центру за ініціативи проф. каф. історії України факультету Ольги Ніколаєнко.

На вебінарі для майбутніх вчителів історії та суспільствознавчих дисциплін були розглянуті такі теми: базові педагогічні принципи розмови про Голокосту та яких змін вони можуть зазнавати;  державні пам’ятні дати та політику пам’яті; зміст меморіальних заходів та їх еволюцію.

Сьогодні вкрай актуальними є питання щодо переосмислення  подій ІІ світової війни, а саме – прийняття національного наративу, складного і неоднозначного, що передбачає побутування в свідомості часто суперечливих версій інтерпретації тогочасних подій, чи радянського міфу, закарбованого в поколіннях тоталітарною державою з його однобокістю, навішуванням ярликів, дихотомічністю суджень. Голокост як провідна  тема європейської історичної памяті, заслуговує не тільки на глибоке вивчення, але й спонукає до діяльності збереження памяті, вшанування жертв. Переймання досвіду європейської політики пам’яті, практик переоцінки свого минулого дозволять України увійти в цивілізаційний памяттєвий європейський простір.

Саме про це говорив Анатолій Подольський, зосередивши свою увагу на запровадженні національного історичного календаря, зміну усталених назв, ритуали вшанування жертв війни. Український центр вивчення історії Голокосту (УЦВІГ), директором якої є А. Подольський, проводить потужну роботу, що включає підтримку наукових досліджень Голокосту на теренах України, поширення знань серед широкої громадськості і учнів, підтримує роботу вчителів, які проводять краєзнавчі дослідження, вшановують пам’ять жертв, влаштовуючи меморіали і підтримуючі різноманітні практики меморалізації. На сайті організації  https://www.holocaust.kiev.ua можна детально ознайомитись з напрямками її діяльності, прочитати про програми і можливості участі для вчителів, знайти необхідну літературу.

Разом з тим, говорити про Голокост від куль сьогодні, коли Україна потерпає від військової агресії росії, , складно, боляче, і непередбачувано. Тому координатор освітніх програм Українського центру вивчення історії Голокосту Віталій Бобров, представляючи методичний посібник Центру «Як говорити про Голокост після 24 лютого 2022 року», розкрив ті найбільш актуальні питання, з якими стикаються вчителі історії при вивченні важких тем на уроках. Необхідність вчителю бути сьогодні максимально етичним і коректним, прискіпливо підходити до вибору тем, дефініцій, історичних джерел, наочності, зважати на психологічний стан і підготовленість учнівської аудиторії – ці зауваження стали добрими порадами для студентів-практиків, які вже розпочинають свій професійний шлях і входять в класи.

Запрошення Українського центру вивчення історії Голокосту справило глибокий вплив на учасників вебінару, розкрило нові горизонти науково-дослідницької роботи студентів, виховної і краєзнавчої діяльності в школі, можливості інтелектуального вдосконалення. Сподіваємось, що співпраця з Центром продовжиться у майбутньому, і незабаром нас чекають нові зустрічі і спільні проекти.

Ольга Ніколаєнко,

професорка кафедри історії України ХНПУ ім. Г.С. Сковороди

Докладніше про вебінар

Останні Новини

 • Банальність зла: від Аушвіцу до Маріуполя

  На каналі «10 запитань історику» з’явилось інтерв’ю щодо історії табору смерті Аушвіц, який став беззаперечним символом злочинів нацистів у Другій світовій війні. Це історія того, як одні люди (зокрема освічені та, здавалося би, психічно здорові) вбивали інших людей в масштабах і системності, невідомих раніше. «Банальність зла» полягала в тому, що чеснота відданості перетворила бюрократів на заповзятих виконавців геноциду.

  [Докладніше]
 • «Загрози тоталітаризму сьогодні». Публічна лекція

  2 квітня 2024 року відбулася публічна лекція історика Анатолія Подольського, керівника УЦВІГ, у Київському кооперативному інституті бізнеса і права. Тема лекції: «Загрози тоталітаризму сьогодні. Порівняння злочинів нацизму і сучасної російської ідеології у війні проти України».

  [Докладніше]
 • Рекомендації щодо підготовки конкурсних учнівських робіт

  Колеги та колежанки та учасники XXIV Всеукраїнського конкурсу учнівських робіт «Історія і уроки Голокосту» ім. І. Б. Медвинського! Команда УЦВІГ підготувала рекомендації та корисні поради, щодо підготовки конкурсних робіт, в одному дописі для зручності.

  [Докладніше]
 • Ковель: життя та загибель єврейської громади

  Ковель: життя та загибель єврейської громади / Петро Долганов. — Київ : Український центр вивчення історії Голокосту, 2023. — 101 с.

  [Докладніше]
 • Бюлетень "Уроки Голокосту" № 1 (77), січень–березень, 2024 р

  Шановні колеги! Вийшло друком чергове число інформаційно-педагогічного бюлетеню Українського центру вивчення історії Голокосту "Уроки Голокосту", № 1 (77), січень–березень, 2024 р.

  [Докладніше]
Дивитися всі

Top